Saulės medžiai (solar tree)

solar_tree_explanation1

Augant pasaulio populiacijai, didėja ir oro tarša. Vis daugiau kalbama apie atsinaujinančių energijos šaltinių vartojimą. Beveik visų atsinaujinančiųjų išteklių pradinis šaltinis yra saulės energija. Nors saulės energija kol kas sudaro tik apie 20% visos gaminamos švarios energijos, saulės, kaip atsinaujinančio energijos šaltinio panaudojimas ir populiarumas auga kasmet. Vienas iš būdų panaudoti saulės energiją yra saulės medis (solar tree). Saulės medis – tai jungtinė meno ir saulės energijos gamybos technologijos konstrukcija, išreikšta skulptūros pavidalu, kuri primena medį, ar jo dalis.

SingaporeGardensbytheBay017

Pirmosios saulės medžių konstrukcijos pasirodė dar 1998 Austrijoje. Galima tokių instaliacijų aptikti ir anksčiau, tačiau dar nebuvo suvokiama, kad tai yra naujasis, daugiau privalumų teikiantis būdas, panaudoti saulės energiją.

Worlds Tallest Solar Tree
Pirmieji saulės medžiai nedomino ir menininkų, todėl atrodė gan paprastai – saulės kolektoriai iškelti ant stulpų. Tačiau konstrukcijoms susilaukiant vis daugiau visuomenės dėmesio, į kūrybinį procesą įsitraukė ir meno atstovai. Saulės medžiai pradėti statyti viešose vietose, parkuose, skveruose, mokyklų ir universitetų kiemeliuose, privačiuose soduose, balkonuose. Laikui bėgant saulės medžiai įgavo formas, kurios suteikė daugiau funkcionalumo – buvo pritaikyti kaip suoliukai parkuose, kurie gamina elektrą ir naktį apšviečia sėdėjimo zoną.

gauravpalmboom

Pirmasis toks suoliukas buvo sukurtas dizainerio Ross Lovegrove ir 2007 metais iškilmingai pristatytas visuomenei Vienos dizaino savaitėje. Dabar dizaineris bendradarbiauja su viena didžiausia saulės elementų gamybos kompanija „Sharp solar“ ir yra gavęs kelias dešimtis apdovanojimų už šį projektą.

22/5/12 Picture by Ashley Bingham. Picture taken at the Clerkenwell Design Week.

Ross Lovergrove saulės medis dieną

Solar-Tree

Ross Lovergrove saulės medis naktį

Saulės medžiai konstruojami panašiai, kaip yra išsidėstę augalų šakos ir lapai – kad sugertų kuo daugiau šviesos. Todėl didžiausias saulės medžių pliusas, kad jie gali surinkti maksimaliai daug saulės šviesos energijos užimdami labai nedaug vietos. Lyginant su kitomis saulės kolektorių konstrukcijomis, taikomas sprendimas daug paprastesnis. Matematika tokia: 2 megavatams elektros energijos pagaminti, reikia tiek saulės kolektorių, kurie užimtų 4,6-4,8 hektarus. Saulės medis, kuris pagamintų tiek pat energijos užima tik 4-5 kvadratinius metrus.

689208740

Tai vienas iš daugelio saulės medžių teikiamų privalumų. Tokio sprendimo pritaikomumas gali padėti menkiau ekonomiškai išsivysčiusioms šalims suteikiant elektros energiją kaimo gyvenvietėms, miesteliams. Švarios elektros energijos gamybai naudojant saulės medžius, nereikia brangių laidų instaliacijų. Taip pat tokie medžiai, statomi viešose erdvėse, formuoja teigiamą visuomenės požiūrį į atsinaujinančius energijos šaltinius. Tokie funkcionalūs saulės medžiai miestuose galėtų prisidėti prie išmanių miestų plėtojimo, pvz.: suteiktų galimybę viešose vietose pasikrauti išmaniuosius elektros prietaisus, automobilius, atsirastų daugiau bevielio ryšio vietų, būtų pritaikoma gatvių apšvietimui. Saulės medžius jau naudoja ir daugelis didžiųjų pasaulio įmonių.

solar_tree21

Kompanija „General Electric“ įrengė saulės medžius automobilių stovėjimo aikštelėse. Dieną medžiai suteikia pavėsį ir saugo automobilius nuo neigiamo saulės poveikio, o naktį tarnauja kaip šviestuvai. Saulės medžiai ne tik funkcionalūs, bet ir meniški, todėl puošia miestus ir yra laikomi modernių, išsivysčiusių šalių simboliu. Nors pati saulės medžio konstrukcija yra brangi, tačiau kaip investicija greitai atsiperkanti ir taupanti pinigus elektros energijai. Žinoma, turbūt svarbiausias argumentas –  tai švari energija, kuri neteršia aplinkos.

Parking-Lot-Shaded-by-Solar-Panels-From-Shutterstock

 

 

0 Patiko!
0 Nepatiko :(

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *